A nagy zöldségszárítási kézikönyv: Hogyan szárítsunk levegőn szárítóhálókban
Az aszalás a zöldségfélék tartósításának legrégebbi módja, amely megfelelő eljárással és tárolással igazán sokáig eláll, anélkül, hogy nagy mennyiségű vitamint és ásványi anyagot veszítenének. Ráadásul a folyamat sokkal egyszerűbb, mint a rakodás vagy a befőzés, és ha van egy szárítógép, akkor még felügyelnie sem kell a folyamatot. További előnye a természetes íz és aroma megőrzése, amely más tárolási módok során megváltozik vagy elveszik.
A szárított zöldségeket egész évben felhasználhatod levesek, szószok alapanyagaként, ízletesek az egészséges turmixokban, gazdagítják a sós pitéket, tojásos omlettet, húskeveréket, fűszerként is őrölhetők. Ha szeret a szabadban főzni, vagy vakációra vinni hozzávalókat, a szárított zöldségek nagyszerű trükköt jelentenek a csomagok súlyának és térfogatának csökkentésére. Szárítással a zöldségek súlyuk akár 75%-át is elveszítik.
Milyen zöldségeket lehet szárítani?
Mindenekelőtt érett, nem túlérett és teljesen egészséges. Már a legkisebb sérülés, penészesedés vagy rothadás jelei is azt jelenthetik, hogy az egész gyümölcs megromlik, és nagyobb a valószínűsége annak, hogy a nem kívánt mikroorganizmusok a teljes szárított tételbe kerüljenek. Alapvetően bármilyen zöldség szárítható, de a későbbi felhasználás során íze és állaga miatt elsősorban gyökérzöldségeket, paradicsomot, hagymát és fokhagymát ajánlott szárítani. De kipróbálhatod a szárított zöldségkeverékeket is, amelyekben burgonya, édesburgonya, karfiol, brokkoli, sütőtök, paprika, zöldbab és egyéb népszerű zöldségek is lehetnek.
Hogyan szárítsunk szárítóhálóban
A régmúlt időkben a légszárítás volt az egyetlen lehetőség, ma az utasítások alkalmasak például nyaralóba, vagy egyszerűen ott, ahol nincs lehetőség a zöldségek szárítására sütőben vagy szárítóban. A szárításhoz mindig olyan száraz helyet válasszunk, ahol enyhén áramlik a levegő, de nem poros. Ne tegye ki a zöldségeket közvetlen napsugárzásnak, mert túl gyorsan kiszárad, és az eredmény nem lesz tökéletes. A szárított zöldségeket vékony szeletekre vagy kis kockákra vágva sütőpapírra, vagy lehetőleg gomba szárítására szolgáló szitára terítve.
A zöldségek szabad levegőn történő szárítása a legkockázatosabb módszer, mivel a hőmérséklet nem szabályozható, és rosszul becsülik meg a darabok tökéletes szárításának és tárolásra alkalmas időtartamát. Ez a legidőigényesebb is, mivel a száradási idő napokkal meghosszabbodik.
Honnan ismeri fel a tökéletesen szárított zöldségeket?
A tökéletes eredményt többféleképpen is tesztelheti:
- Csomagolja be a zöldségmintát egy papírtörlőbe, és nyomja ki. Ha nedves folt jelenik meg a szalvétán, folytassa a szárítást.
- Vágjunk fel egy darab zöldséget, és enyhén pépesítsük. A vágáson nem lehetnek harmatnyomok.
- Öntse a szárított zöldségeket az üvegbe, zárja le a fedelet és várjon néhány percet. Ha az üveg bepárásodik, a zöldségeknek több időre van szükségük a szárítóban.