Hogyan kell megfelelően szárítani és tárolni a gyógynövényeket
A gyógynövények szárítása a gyógynövényszakértő egyik alapkészsége. Ezért ismerni kell a helyes elveit. A gyógynövények szárítása javíthatja a munkáját, de ronthatja is. A szárított gyógynövénycsokor csodálatosan fog kinézni a konyhájában, és jó illatú lesz a szobában is.
Szárítás előtt eltávolítjuk a füvet, a nem kívánt leveleket és gallyakat, lárvákat és lárvagubókat, amelyek többnyire a levelek alsó oldalán találhatók.
Egyes gyógynövények szárítással nyernek aromát. Ez vonatkozik például a zsályára, kakukkfűre, rozmaringra, zsályára vagy majoránnára. Mások, mint például a citromfű, a menta vagy a bazsalikom, hajlamosak elveszíteni az illatukat.
A gyógynövényeket soha nem a napon szárítjuk, hanem sötét, száraz, meleg és jól szellőző helyen. Például jók a többrétegű függőhálók a gyógynövények vagy gombák szárítására. Tiszta fehér papírra (pl. csomagolópapírra) vékony rétegben is teríthetjük őket, de újságpapírra soha. Egy másik lehetőség, hogy a gyógynövényeket kötegekbe kötjük és felakasztjuk egy madzagra. Egyes gyógynövények esetén színvesztésre számíthatunk, de ez általában az elkészítés során visszatér.
Figyelem, ne szárítsuk a konyhában lógó gyógynövényfürtöket, túl párás nekik. Akaszd fel a jól szárított fűszernövényeket a konyhádba dekorációként vagy ízletes és egészséges élelmiszer-összetevők tárházaként.
Minél gyorsabban szárítjuk a fűszernövényeket, annál illatosabbak lesznek. A sötétség viszont megakadályozza a szín és az íz elvesztését. A szárazság és a légáramlás felgyorsítja a száradást, és megakadályozza a gyógynövények penészedését. A gyógynövényeket szárítás előtt tilos leöblíteni, mert ez megteremti a gombásodás feltételeit. A köteg belsejében lévő portól és minden rovartól úgy távolítjuk el, hogy jól felrázzuk.
A száradás felgyorsítható, ha a gyógynövényeket rendszeresen kézzel forgatjuk. Ha több aromás fűszernövényünk van (pl. édesgyökér), akkor inkább külön szárítsuk.
A gyógynövények akkor száradnak ki igazán, ha töredezni kezdenek a szárak, mert törékenyek, a levelek megcsavarodnak és minden susog.
TIPP: A megfelelő szárítást úgy tudjuk ellenőrizni, hogy a gyógynövény egy kis részét műanyag zacskóba zárjuk. Ha a zacskó belseje néhány órán belül nem harmat, a gyógynövényt megszárítjuk.
A gyökereket körülbelül 50-60 °C hőmérsékleten kell szárítani. A sütőben száradnak a legjobban és leggyorsabban. Rendszeresen meg kell forgatnunk őket, amíg törékennyé nem válnak és el nem törik.
És hogyan kell tárolni a gyógynövényeket?
Nem ajánljuk a vászontáskákat. Nem védi meg a gyógynövényt a nedvességtől, és sok aromás anyagot veszít.
A gyógynövényeket az egyes fajoknak megfelelően külön kell tárolni. Használhat bádogdobozokat, sötét üvegedényeket vagy szorosan zárható műanyag élelmiszeres dobozokat.
A gyógynövényeket tartalmazó tárolóedényeket vagy dobozokat le kell írni a félreértések elkerülése érdekében. Egyes gyógynövények akár két évig is elállnak, de ha például virágot tárolunk, egy éven belül használjuk fel. Ne tárolja a gyógynövényeket a fényben, tegye például a kamrába.
És ami a legfontosabb – ne felejtse el felhasználni gyógykincseit teához, és hozzáadni kulináris alkotásaihoz!